Når jeg rejser med gæster til Ravello, glæder jeg mig altid til at vise dem de steder, jeg selv holder allermest af. Vi går gennem små gyder med blomsterkrukker foran dørene, forbi hyggelige caféer og ud til udsigtspunkter, hvor man næsten mister pusten over synet af Middelhavet.
Et af mine yndlingssteder er Villa Rufolo. Her forstår man virkelig, hvorfor kunstnere og komponister har forelsket sig i Ravello gennem tiden. Richard Wagner fandt inspiration til operaen Parsifal netop her, og når man står i villaens haver med udsigt over havet, mærker man næsten den samme stemning i luften.
Jeg anbefaler også altid vores gæster at besøge Villa Cimbrone og opleve Terrazza dell’Infinito – Uendelighedens Terrasse. Jeg bliver stadig rørt af udsigten, især sidst på dagen, når solen farver havet gyldent. Det er et af de steder, hvor man automatisk bliver stille et øjeblik.
|